STADYUM YANGIN ALARM SİSTEMLERİ VE ACİL ÇIKIŞ IŞIKLARI
   

Yangın ihbar sistemleri iki ana başlık altında toplanabilir.

Konvansiyonel sistemlerde zone tabir edilen bölgeleme sistemi bulunmakta ve sisteme bağlı olan dedektörler belirli sayılarla veya mekanın fiziki koşulları göz önüne alınarak bölgeler ile ilişkilendirilmektedir. Yangın ihbarı söz konusu olduğunda panelde ilgili zone ışıklı sirenlerde sesli ikaz vererekk uyarıda bulunur.

Stadyum gibi çok bölümlü mekanlar için tasarlanmış olan analogve dijital panellerde ise loop hattı üzerindeki kabloya bağlı dedektör ve diğer ikaz ünitelerinden gelecek sinyal doğrultusunda panelin üzerindeki dijital ekran vasıtası ile ihbar gelen yer tam olarak öğrenilebilir ve böylece daha hızlı hareket ederek hedef noktaya ulaşmak mümkündür.

Çeşitli dedektörlerden oluşan sistemler aynı zamanda başka birkaç sistemle entegre çalışabilir. Alarm anında havalandırmayı açabilir, asansörü istenilen yere getirip tekrar çalışmamasını sağlayabili, yangın söndürme sistemini devreye sokabilir vb. önlemlerin otomatik olarak alınmasına olanak tanır. Analog "adresli" ve konvansiyonel "zone adresli"; seçilen kontrol paneline uygun olarak, projenin ihtiyacına göre optik, iyonize duman dedektörleri, alev dedekörleri, elektronik korna, buton, "Beam Duman dedektörü" ısı artış, sabit sıcaklık dedektörleri, "kapı çek" istasyonları, kapı mıknatısları vb. ekipmanlardan oluşan sistemlerdir.


Acil durum aydınlatma üniteleri, şebeke geriliminin yangın, deprem, sabotaj, su baskını, elektrik arızası gibi nedenlerle kesilmesi ve normal aydınlatma sisteminin devre dışı kalması durumunda otomatik olarak devreye girerek asgari düzeyde bir aydınlatma sağlayan cihazlardır.  Acil durum yönlendirme üniteleri ile birlikte stadyumlarda can kaybı, panik ve izdihamı önlemek, hızlı ve güvenli bir tahliye sağlamak için kullanılırlar.

Üretim programında farklı uygulamalar için değişik tip ve modellerde acil durum aydınlatma üniteleri bulunmaktadır. 

Acil Durum Aydınlatma Dönüştürme Kitleri normal aydınlatma armatürlerinin içerisindeki bir ya da daha fazla lambanın acil durum aydınlatma sağlaması için kullanılırlar. 

Acil durum yönlendirme üniteleri, şebeke geriliminin yangın, sabotaj, su baskını, elektrik arızası gibi nedenlerle kesilmesi ve normal aydınlatma sisteminin devre dışı kalması durumunda otomatik olarak devreye girerek stadyumdan çıkış noktalarına ulaşılacak kaçış yollarını belirleyen cihazlardır. Acil durum aydınlatma üniteleri ile birlikte binada can kaybı, panik ve izdihamı önlemek, hızlı ve güvenli bir tahliye sağlamak için kullanılırlar. 

 

 

mail